Dekoracje na Boże Narodzenie to nie tylko pięknie ubrana choinka i zawieszony na drzwiach stroik. Możesz zaskoczyć swoich bliskich i zaproszonych na wspólne świętowanie gości efektownymi kompozycjami kwiatowymi. Podpowiemy Ci, co warto wykorzystać do udekorowania świątecznego stołu tak, aby nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Poniżej znajdziesz sprawdzone pomysły na bożonarodzeniowe kompozycje kwiatowe.

Najpopularniejsze świąteczne kwiaty

Dla wielu osób zima to ponura pora roku. Niskie temperatury i brak wystarczającej ilości światła słonecznego mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Niemniej jednak piękne dekoracje na Boże Narodzenie na stół, wykonane z kwiatów, mogą nam skutecznie poprawić nastrój, a dodatkowo pozwolić poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę. W tym celu wykorzystuje się rośliny dnia krótkiego – zima nie przeszkadza im w rozwinięciu kolorowych kwiatów.

Najpopularniejszym kwiatem na Boże Narodzenie jest poinsecja, nazywana potocznie Gwiazdą Betlejemską. Tak naprawdę to wilczomlecz nadobny (Euforbia pulcherrima). To symbol świąt, który pojawia się w większości polskich domów. Poinsecja występuje w wielu różnych odmianach i jest uznawana za stosunkowo wymagającą roślinę. Gwiazda Betlejemska bardzo źle znosi gwałtowne zmiany temperatur i długotrwałe przebywanie w chłodzie, trzeba ją regularnie podlewać i ustawić w takim miejscu, aby miała wystarczająco dużo naturalnego światła. Dobrze pielęgnowana poinsecja odwdzięczy nam się efektownymi, dużymi kwiatami (utrzymującymi się przez kilka tygodni) i rozłożystymi liśćmi.

Zamów wianek świąteczny Szyszkowe szaleństwo na Flowi

Wiele osób nie wyobraża sobie świątecznej kompozycji także bez zygokaktusa, czyli tzw. grudnika (Schlumbergera). To roślina pochodząca z lasów tropikalnych z Brazylii (tam porasta głównie skały i drzewa), która ma kwiaty przypominające swoim kształtem długie dzwoneczki. Zwykle mają one czerwony, ewentualnie różowy lub kremowy kolor i rosną na końcach ciemnozielonych pędów, co tworzy piękny kontrast. Zygokaktusy, często określane mianem kaktusów bożonarodzeniowych, są wrażliwe przede wszystkim na zmianę miejsca, dlatego po przestawieniu mogą szybko zgubić kwiaty. Rośliny te nie tolerują ostrego słońca, trzeba ustawić je w jasnym lub półcienistym miejscu.

Na uwagę zasługuje również azalia indyjska (Azalea indica), która w przeciwieństwie do innych odmian azalii, świetnie nadaje się do uprawiania w doniczkach. Jej okres kwitnienia może być bardzo długi, nawet od jesieni aż do wiosny. Warunkiem uzyskania i utrzymania przez roślinę pięknych kwiatów jest zapewnienie jej odpowiedniej temperatury (od 15 st. C do 18 st. C) i stale wilgotnej gleby. Azalia indyjska wygląda jak niewielkie drzewko, a kiedy zakwitnie, z pewnością pomoże nam w stworzeniu efektownej, świątecznej dekoracji.

Mniej znane bożonarodzeniowe kwiaty

Nie tylko poinsencja czy grudnik efektownie udekorują nasz dom na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Warto wykorzystać też mniej popularne, ale tak samo ładne rośliny. Przykładem jest cyklamen perski (Cyclamen persicum), który wymaga jedynie wilgotnej gleby oraz chłodnego stanowiska – optymalna temperatura to 15 st. C, maksymalnie 20 st. C. Cechą wyróżniającą cyklamen perski są duże kwiaty z wywiniętymi do góry płatkami. Na uwagę zasługują również wąskie liście o intensywnej, ciemnozielonej barwie.

Jeśli nie cyklamen, to może ciemiernik biały (Helleborus Niger)? Roślinę często nazywa się różą Bożego Narodzenia. To mrozoodporna bylina ogrodowa, która kwitnie zimą, także przy niskich temperaturach powietrza. Co prawda nie jest to kwiat doniczkowy, ale z powodzeniem można go wykorzystać do skomponowania oryginalnego bukietu świątecznego.

Zamów wianek świąteczny Biało-czerwona uczta na Flowi

Dodatki, które uatrakcyjnią świąteczną kompozycję

Dekoracje świąteczne na stół wigilijny stworzymy nie tylko z kwiatów. Przydadzą nam się także dodatki przyniesione z lasu czy parku. Bożonarodzeniową kompozycję doskonale uzupełnią m.in. szyszki, najlepiej lekko oprószone sztucznym śniegiem lub połyskującym w świetle choinkowych lampek brokatem. Nie możemy zapomnieć o gałązkach ostrokrzewu z charakterystycznymi, czerwonymi owocami (uwaga – są trujące, więc trzymajmy je z dala od dzieci i domowych zwierząt). Dobrze sprawdzą się ponadto gałązki świerku lub sosny, gdyż nie tylko pięknie wyglądają w połączeniu  choćby z czerwonymi kwiatami Gwiazdy Betlejemskiej, ale dodatkowo wypełniają dom niepowtarzalnym, leśnym zapachem. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie mają możliwości postawienia żywej choinki.

Są też inne dodatki, które dopełnią kompozycje kwiatowe na Boże Narodzenie. Do stworzenia niepowtarzalnej dekoracji możemy wykorzystać np.:

  • małe, szklane bombki choinkowe,
  • gałązki bukszpanu,
  • połyskujące wstążki,
  • mech (może być sztuczny),
  • kolorowe cukierki,
  • ozdobny żwirek.

Zamów wianek świąteczny Bajkowy na Flowi

Propozycje na świąteczne kompozycje kwiatowe na stół

Przygotowywanie bożonarodzeniowej kompozycji na stół może być tak samo przyjemne, jak jej późniejsze podziwianie i słuchanie pochwał na temat własnoręcznie wykonanej dekoracji. To, co nas ogranicza, to tak naprawdę własna wyobraźnia – możemy dowolnie dobierać kolory, dodatki i same kwiaty. Jak zrobić bożonarodzeniowe kompozycje kwiatowe? Oto kilka ciekawych pomysłów.

Klasyczny bukiet w nietypowej formie

Przygotujmy: dwa wazony (jeden mniejszy, drugi większy), kolorowe cukierki – mogą być landrynki bądź żelki, bukiet kwiatów (najlepiej sprawdzą się poinsecje, choć pięknie wyglądać będą również świeżo zerwane ciemierniki białe, kaktus bożonarodzeniowy bądź amarylisy). Mniejszy wazon należy umieścić w większym i wlać do niego wodę. Przestrzeń między naczyniami trzeba wypełnić cukierkami. Potem wystarczy włożyć do środka bukiet wybranych kwiatów – kompozycja jest gotowa. Jeśli mamy wrażenie, że całość mimo wszystko nie prezentuje się tak, jak chcieliśmy, kwiaty możemy delikatnie oprószyć brokatem w sprayu, sztucznym śniegiem lub włożyć do wazonu pachnące gałązki, przykładowo modrzewiu (koniecznie z dużą ilością szyszek), ewentualnie mech.

Kwiaty w ozdobnych doniczkach

Kwiaty na Boże narodzenie to w większości rośliny doniczkowe. Jeżeli nie chcemy przycinać kwiatów na bukiet, wystarczy w efektowny sposób przyozdobić doniczki, a później ustawić je na stole. Do tego mogą nam się przydać: worki jutowe, brokat, gałązki ostrokrzewu i małe bombki. Po owinięciu doniczek jutową tkaniną możemy przypiąć do niej wybrane dodatki i obwiązać ozdobną wstążką. To bardzo prosta w wykonaniu, ale jednocześnie niezwykle oryginalna kompozycja – zwłaszcza gdy postawimy obok siebie kilka tak udekorowanych kwiatów.

Zamów wianek świąteczny Biała królowa na Flowi

Kompozycja na tacy

Kto powiedział, że kwiatowe kompozycje na Boże Narodzenie trzeba ustawić w wazonie lub doniczce? Do tego można z powodzeniem wykorzystać także tacę, przykładowo drewnianą lub ozdobioną świątecznymi motywami. Ułóżmy na niej mech, małe bombki, gałązki drzew iglastych. Całość najlepiej uzupełnić swoimi ulubionymi roślinami – nie wszystkie muszą kojarzyć się z Bożym Narodzeniem. To oznacza, że świetną kompozycję możemy stworzyć np. z hiacyntami, kwitnącymi kalanchoe, a nawet psianką koralową (jej owoce także są trujące, dlatego można zastąpić ją ozdobną papryką).

Zamów wianek świąteczny Winter Sunday na Flowi

Piękna dekoracja z bożonarodzeniowych kwiatów świetnie zastąpi zwykły stroik ze świecami. Oryginalnie ozdobiony stół świąteczny na pewno zrobi wrażenie na naszych bliskich. Nie bójmy się eksperymentować i zestawiać ze sobą pozornie niepasujących do siebie kwiatów i dodatków. W ten sposób stworzymy niepowtarzalną kompozycję nie tylko na okres Bożego Narodzenia, ale całej, trwającej kilka miesięcy zimy.