Ślub jest jednym z najważniejszych dni w życiu każdej kobiety i jak wiemy, istnieje wiele przesądów z nim związanych. Jednym z nich jest przeświadczenie, że w dniu ślubu Panna Młoda nie powinna rozstawać się ze swoim bukietem. Odłożenie bukietu jest dozwolone dopiero na czas przyjęcia weselnego. Wówczas Panna Młoda powinna wstawić go do wazonu dokładnie naprzeciwko swojego miejsca, tak aby cały czas mieć go blisko siebie, gdyż wcześniejsze rozstanie się z bukietem zwiastuje brak pomyślności.

Bez względu na to czy jesteście przesądną parą czy też nie - musicie odpowiednio wcześniej zadecydować o tym jak ma wyglądać bukiet ślubny. W każdym studiu florystycznym, do którego się udacie, przedstawią Wam szereg gotowych kompozycji kwiatowych, aczkolwiek jeśli zależy Wam na niepowtarzalnym wystroju - stwórzcie własne kompozycje z Waszych ulubionych kwiatów. Kluczem do sukcesu jest umiejętne przekazanie floryście Waszych pomysłów lub przygotowanie zdjęć przykładowych bukietów, które się Wam obojgu podobają.

Tak naprawdę bukiet Panny Młodej może być skomponowany z dowolnych kwiatów, jednakże najczęściej spotyka się dwa warianty kompozycji:

  • tańsze - bukiety ze stokrotek, chryzantem, goździków,
  • droższe - bukiety z róż, storczyków, lilii, czermieni.

Jak już wspominaliśmy, kwiaty mogą być dowolne - nawet kapryśne piwonie sprawdzą się w roli kwiatów ślubnych, jednak należy pamiętać, że są wyjątkowo delikatne i szybko się osypują. Jeśli mowa o palecie barw - również wszystkie kolory są dozwolone - od klasycznych, białych bukietów ślubnych, po nawet wielokolorowe kompozycje, które z pewnością będą bardziej oryginalne i świetnie ocieplą białą suknię Panny Młodej.

Dawniej uważano, że bukiet ślubny powinien być okrągły, jednak współczesne trendy florystyczne dopuszczają o wiele więcej wariantów. W rękach Panien Młodych coraz częściej goszczą nieidealne, bardziej naturalne kompozycje o nietypowym kształcie, co jest bezpośrednio związane z pojawieniem się trendu na przyjęcia weselne w stylu rustykalnym.

Czy można samodzielnie zrobić bukiet ślubny?

Oczywiście, że tak, ale nie należy zakładać, że uda nam się to za pierwszym razem,. Aby stworzyć wymarzoną kompozycję z kwiatów potrzebujemy nie tylko niezbędnych elementów łączących, ale też doświadczenia i odpowiedniej ilości czasu, dlatego też lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę.

Do samodzielnego skomponowania bukietu ślubnego najlepiej wybrać róże, które są naprawdę wdzięcznymi kwiatami, dlatego też stworzenie nawet wielokolorowego bukietu nie będzie trudnym zadaniem.

Znaczenie kwiatów w bukiecie ślubnym

Przy komponowaniu bukietu zazwyczaj kierujemy się rodzajem kwiatów, a nie ich barwą. Do tradycyjnych kolorów bukietów ślubnych zaliczamy biały, różowy oraz czerwony. Bardziej odważni floryści sięgają również po kwiaty koloru żółtego, niebieskiego, fioletowego a nawet zielonego - wszystko to zależy od preferencji klienta, czyli w tym wypadku - od Panny Młodej. Dla tych, którzy nie lubią podejmować ryzyka i wolą postawić na klasyczny biały bukiet, proponujemy stworzyć kompozycję z kwiatów różnego rodzaju. Trafnym połączeniem będą np. róże oraz eustomy, chryzantemy i lilie, hortensje i storczyki. Zestawiając ze sobą różne odcienie białego uzyskamy wyjątkową kompozycję kwiatową o stonowanej gamie kolorystycznej.

Dla wielu par bukiet ślubny ma szczególne znaczenie, dlatego też niektórzy decydują się na jego zasuszenie tuż po ceremonii - tutaj decyzję co zrobicie z Waszym bukietem pozostawiamy Wam. Jeśli natomiast zależy Wam na tym, aby zachować bukiet na pamiątkę - rozważcie zamówienie duplikatu, który będzie można „poświęcić” w trakcie oczepin, rzucając go w tłum niezamężnych koleżanek.

Jeszcze więcej niepowtarzalnych kompozycji ślubnych, inspirujących materiałów oraz porad znajdziecie u lokalnych florystów na Flowi. Jeśli zależy Wam na fachowym podejściu oraz satysfakcji - wypróbuj nas już dziś!